samochód

Jakie opony na śnieg?

Śnieg , błoto pośniegowe, lód to tylko n niektóre niebezpieczeństwa, jakie czyhają na kierowców w okresie jesienno zimowym. Dlatego warto odpowiednio wcześniej założyć opony zimowe lub przynajmniej wielosezonowe. Jazda samochodem w zimie, to istny koszmar, zwłaszcza w naszym kraju, gdzie naprawdę jest duża zmienność pogody. Oczywiście daje się zauważyć mniej groźnych wypadków w zimie, bo czujność, rozsądek i rozwaga kierowców jest większa. Zimą też jest mniej samochodów na naszych drogach. A ponad to, standardem staje się i całe szczęście, nawyk kierowców do wymiany ogumienia w samochodzie.

 

Kierowcy wymieniają opony letnie na opony zimowe. I te nowoczesne opony zimowe pomagają kierowcom bezpiecznie jeździć nawet w najtrudniejszych warunkach. Niektórzy kierowcy jednak preferują opony całoroczne, zamiast opon zimowych i letnich. Posiadają one gorsze parametry jazdy po śniegu niż opony zimowe, ale w sytuacjach wątpliwych na drodze są znacznie skuteczniejsze od opon letnich i odwrotnie, latem nie dorównują oponom letnim, ale sprawują się o wiele lepiej na rozgrzanym asfalcie niż zbyt miękkie ogumienie opon zimowych. Konstrukcja opon wielosezonowych zbliżona jest do konstrukcji opon zimowych. Środkowa część bieżnika ma więcej nacięć zwiększających przyczepność na śniegu, ale wykonane są z twardszej mieszanki, co powoduje dobre prowadzenie samochodu po asfalcie.

 

Opony wielosezonowe są dobre dla tych kierowców, którzy zimą nie jeżdżą w terenach górzystych, a jedynie poruszają się po mieście, gdzie przecież śnieg nie leży na ulicach, bo jest szybko sprzątnięty. Kierowcy, którzy pokonują dłuższe trasy, poza miasto, powinni jednak zainwestować w tradycyjne opony zimowe. One zaoszczędza kierowcom nieprzyjemnych niespodzianek i ułatwią dotarcie do celu. Opony zimowe się zużywają, dlatego przed ich założeniem na sezon jesienno-zimowy, koniecznie trzeba sprawdzić stan bieżnika. Jeżeli jego głębokość jest mniejsza niż 4 mm najlepiej takie opony zimowe wymienić na nowe.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *